| Brand Name: | HENGFU |
| MOQ: | 1 Piece |
| Payment Terms: | 30% deposit by T/T in advance and 70% balance after inspection confirmation before shipment |
| Vertical plate | Made of 12mm thick vertical plate |
| Upper and lower tool holders | Welded from 30mm thick middle plate |
| Spindle diameter | 70mm |
| Motor | 7.5kW brake motor |
| Approximate weight | Approximately 560kg |
| Blade material | Nine-chromium silicon |
| Approximate machine dimensions | 1750mm*750mm*1000mm |