| Brand Name: | HENGFU |
| MOQ: | 1 Piece |
| Payment Terms: | 30% deposit by T/T in advance and 70% balance after inspection confirmation before shipment |
| Vertical Plate | Made of 12mm thick vertical plate |
| Upper and Lower Tool Holders | Welded from 30mm thick middle plate |
| Spindle Diameter | 70mm |
| Motor | 7.5kW brake motor |
| Approximate Weight | Approximately 560kg |
| Blade Material | Nine-chromium silicon |
| Approximate Machine Dimensions | 1750mm × 750mm × 1000mm |