| Brand Name: | HENGFU |
| MOQ: | 1 Piece |
| Payment Terms: | 30% deposit by T/T in advance and 70% balance after inspection confirmation before shipment |
| Machine frame | 400H steel frame |
|---|---|
| Roll material | 45# steel, hardened, rough-machined, fine-machined, fine-polished, and electroplated |
| Spindle material | 45# steel, tempered and ground on the outside |
| Spindle diameter | ¢70mm (solid shaft) |
| Main motor power | 7.5KW servo motor |
| Transmission method | Gear drive |
| Production speed | 50/60-M/min (conservative speed) |
| Cutting die | Two-blade shearing, Cr12 molybdenum vanadium hardened, HRC58-60 |
| Cutting | Cutting after forming, dual 3.8kW tracking shearing, 5.5kW electric shears |
| Electrical control system | Industrial computer PLC vertical electrical control box |
| Tie rod | 35mm |