| Brand Name: | HENGFU |
| MOQ: | 1 Piece |
| Payment Terms: | 30% deposit by T/T in advance and 70% balance after inspection confirmation before shipment |
| Item | Specification |
|---|---|
| Applicable Material | Galvanized steel sheet; Fire-resistant fabric |
| Material Thickness | Galvanized sheet: 0.3-0.6 mm |
| Material Width | Galvanized sheet: 50-105 mm Fire-resistant fabric: 120-450 mm |
| Finished Product Width | 180-600 mm |
| Forming Stands | 12 stands |
| Main Shaft | Cr40 steel, precision machined |
| Rollers | High-grade Gcr15 bearing steel, 0.05 mm hard chrome plating |
| Main Motor | 3 KW with cycloidal pinwheel reducer |
| Forming Speed | 6-8 m/min |
| Machine Frame | 80*80 square tube welded structure; vertical plate 14 mm thick |
| Voltage | 380V / 50Hz / 3Phase (customizable) |
| Overall Dimensions | Approx. 3.5 m * 2 m * 1.5 m |
| Working Flow | Uncoiling → Servo feeding & punching → Roll forming → Punching → Cutting → Collecting |
| Equipment Configuration | Main forming machine: 1 set Punching & cutting dies: 4 sets Control system: 1 set Servo feeding & punching unit: 1 set Hydraulic power unit: 1 set Electric uncoiler: 2 sets Electric coiler: 1 set |