| Brand Name: | HENGFU |
| MOQ: | 1 Piece |
| Payment Terms: | 30% deposit by T/T in advance and 70% balance after inspection confirmation before shipment |
| Item | Specification |
|---|---|
| Galvanized Sheet Thickness | 0.3-0.6 mm |
| Galvanized Sheet Width | 50-105 mm |
| Fireproof Fabric Width | 120-450 mm |
| Finished Product Width | 180-600 mm |
| Forming Stations | 12 stands |
| Main Shaft Material | Cr40 steel, precision machined |
| Roller Material | Gcr15 bearing steel, 0.05mm hard chrome plated |
| Main Motor | 3 KW with cycloidal pinwheel reducer |
| Forming Speed | 6-8 m/min |
| Voltage | 380V/50Hz/3Phase (customizable) |
| Machine Dimensions | Approx. 3.5m × 2m × 1.5m |
| Control System | PLC automatic control |
| Frame Structure | 80×80 square tube, 14mm thick vertical plate |