| Brand Name: | HENGFU |
| MOQ: | 1 Piece |
| Payment Terms: | 30% deposit by T/T in advance and 70% balance after inspection confirmation before shipment |
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Material | Galvanized sheet 2.0mm-2.5mm |
| Machine Frame | Box welding frame |
| Wall Panel | T=55mm archway style |
| Number of Roller Groups | 24 groups of main rollers |
| Roll Material | CR12 precision turning and hard chrome plating |
| Spindle Material | 45# high quality steel tempered |
| Spindle Diameter | Φ80mm solid shaft |
| Transmission Mode | Gearbox transmission |
| Production Speed | 8m-50m/minute |
| Hydraulic Shearing Power | 11kw large valve blade pump station |
| Cutting | Hydraulic twisting and shearing without stopping the machine |
| Cutting Mold | Cut with two blades, Cr12 quenching treatment, HRC58-60 |
| Electronic Control System | Industrial computer PLC frequency conversion control, cutting length error ≤ 2mm 55KW variable frequency touch screen vertical electric control box with remote control |
| Overall Dimensions | Length 2250, Width 1250, Height 1400 |