| Brand Name: | HENGFU |
| MOQ: | 1 Piece |
| Payment Terms: | 30% deposit by T/T in advance and 70% balance after inspection confirmation before shipment |
| Material | galvanized sheet 2.0mm-2.5mm |
|---|---|
| Machine frame | box welding frame |
| Wall panel | T=55mm archway style |
| Number of roller groups | 24 groups of main rollers |
| Roll material | CR12 precision turning and hard chrome plating |
| Spindle material | 45# high quality steel tempered |
| Spindle diameter | Φ80mm solid shaft |
| Transmission mode | gearbox transmission |
| Production speed | 8m-50m/minute |
| Hydraulic shearing power | 11kw large valve blade pump station |
| Cutting | Hydraulic twisting and shearing without stopping the machine |
| Cutting mold | cut with two blades, Cr12 quenching treatment, HRC58-60 |
| Electronic control system | Industrial computer PLC frequency conversion control, cutting length error ≤ 2mm 55KW variable frequency touch screen vertical electric control box with remote control |
| Overall dimensions | length 2250, width 1250, height 1400 |