| Brand Name: | HENGFU |
| Model Number: | Profile Metal Wall Panel Roll Forming Machine |
| MOQ: | 1 Piece |
| Payment Terms: | 30% deposit by T/T in advance and 70% balance after inspection confirmation before shipment |
| Feature | Specification |
|---|---|
| Frame Structure | Vertical arched frame structure, 35-45 mm thick; Annealed profile steel construction with 350# H-beam welding; Base surface milling treatment with anti-rust protection |
| Side Punching Device | Rotating punching roller with scrap ejection mechanism |
| Number of Forming Rows | 22 rows |
| Wall Panel Thickness | 20mm |
| Material Feeder | Two-hand crank feeder with pull cutter |
| Transmission Method | Gear drive |
| Rolling Speed | 25 meters/minute |
| Cutting Device Type | Hydraulic shears |
| Hydraulic Pump Power | 4 kW |
| Tool Material | 45# steel with hard chrome plating surface treatment |
| Component | Specification |
|---|---|
| Frame | Independent frame design |
| Feeding Device | Servo feeder |
| Feeding Motor Power | 1.5 kW (servo motor) |
| Component | Specification |
|---|---|
| Uncoiler Capacity | 3 tons |
| Loosening/Clamping Mechanism | Shaft segment loosening: Manual operation |
| Main Drive Power | 2.2 kW |