| Brand Name: | HENGFU |
| Model Number: | Double Layer Roll Forming Machine |
| MOQ: | 1 Piece |
| Payment Terms: | 30% deposit by T/T in advance and 70% balance after inspection confirmation before shipment |
| Specification | Details |
|---|---|
| Model Number | Double layer roll forming machine |
| Condition | New |
| Usage | Roof |
| External Dimensions | 6500mm x 1300mm x 1200mm |
| Machine Frame | 300H steel frame |
| Number of Rolling Mill Sets | 13-11 row molding |
| Roll Material | 45# steel with rough lathe, fine lathe, outer circle grinding and electroplating treatment |
| Spindle Material | 45 steel |
| Raw Materials | Galvanized steel plate, color steel plate |
| Pull Rod | 35mm galvanized |
| Spindle Diameter | Φ70mm (Solid shaft) |
| Type of Driven | Chain drive |
| Forming Speed | 0-35M/min |
| Main Motor Power | 7.5KW |
| Electric Control System | PLC |
| Customization | Customized |
| Origin | Cangzhou, Hebei |
| Warranty | 1 year |