| Brand Name: | HENGFU |
| Model Number: | Roller Shutter Door Roll Forming Machine |
| MOQ: | 1 Piece |
| Payment Terms: | 30% deposit by T/T in advance and 70% balance after inspection confirmation before shipment |
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Raw Material | Color-coated steel (Pre-painted steel) |
| Material Thickness | 0.4-0.6 mm |
| Vertical Plate Thickness | 16 mm, integrally flame-cut medium plate |
| Forming Speed | 15-16 meters per minute (with punching, forming and shearing) |
| Number of Forming Stations | TIRA MAURAL: 15 stations TIRA EUROPEA CLASICA: 16 stations |
| Total Power | 4 kW motor + 4 kW hydraulic station motor |
| Machine Frame | 80*80 square tube welded with sealing plates |
| Voltage | 220 V, 60 Hz, 3-phase |
| Shaft Diameter | 50 mm solid shaft |
| Shearing Type | 70 single guide post, hydraulic shearing |
| Shaft Material | 45# steel with grinding process |
| Roller Material | Cr12, chrome-plated and hardened, overall quenching |
| Cutter Material | Cr12, heat-treated |
| Transmission Mode | Gear transmission |
| PLC/Touch Screen | DELTA brand |
| Motor Brand | Shanghai Lichao |
| Encoder | OMRON brand with aluminum alloy bracket |
| Low-voltage Electrical Brand | SCHNEIDER brand |
| Machine Tie Rod | 35 mm |
| Machine Spacer | Chrome-plated |
| Machine Color | Customizable as per customer needs |