| Brand Name: | HENGFU |
| MOQ: | 1 Piece |
| Payment Terms: | 30% deposit by T/T in advance and 70% balance after inspection confirmation before shipment |
| Core Parameter | Specification |
|---|---|
| Applicable Material | Stainless steel |
| Feeding Width | 1300mm |
| Effective Forming Width | 1250mm |
| Processable Thickness | 1-2mm (Common: 2mm) |
| Main Motor Power | 7.5KW (Shanghai Motor) |
| Plate Output Speed | 15-25M/min |
| Length Error | ±1mm |
| Cutting Mode | Electric shearing (burr-free, remote control) |
| Control System | PLC split touch screen |
| External Voltage | Three-phase 380V 50HZ |
| Transmission Mode | Gear drive |
| Key Material | 45Cr quenched/tempered/chrome-plated rollers |
| Production Line Process | Uncoiling→Feeding→Roll Forming→Cutting→Output |